Lezing door Bart Minnen: 'Levend landschap'

Wanneer
12.11.2026 20u00
Waar
gc de mena
Provinciebaan 2
Rotselaar 3110
België
Routebeschrijving
Op dit moment ondergaat de Demer tussen Betekom en Werchter een indrukwekkende verandering. In het kader van het Sigmaplan wordt de rivier op verschillende plaatsen ‘hersteld’ en terug verbonden met zijn ‘historische’ meanders. En ook langs de Dijle tussen Werchter en Mechelen zijn ingrepen gepland.



Die ‘historische’ meanders zijn pas in de 19de eeuw afgesneden. Ze zijn dus heel jong, zeker als we naar het hele levensverhaal van de valleien kijken. En dat verhaal begint al duizenden jaren geleden. Al die tijd zijn de valleien constant in verandering, in een eeuwenlang samenspel tussen natuur en de mens. Het huidige ‘herstel’ is een nieuwe fase in die lange geschiedenis.



Zopas verscheen het boek Valleien vertellen. Een landschapsbiografie van de Dijle, de Demer en de Gete. Het is het resultaat van vele jaren wetenschappelijk onderzoek aan de KU Leuven en het Centrum voor Agrarische Geschiedenis. Rotselaar en Werchter komen daarin uitvoerig aan  bod.







Eén van de auteurs is historicus en dorpsgenoot Bart Minnen. Tijdens onze Nacht van de Geschiedenis brengt hij het verhaal van de valleien van de Demer en Dijle in onze gemeente. Landschapsgeschiedenis op zijn  best.



Deze activiteit is een samenwerking van Davidsfonds Rotselaar en Heemkring Groot-Rotselaar.